chirpers سیاسی روزنامه روزنامه روزنامه ها

chirpers: سیاسی روزنامه روزنامه روزنامه ها روزنامه های سیاسی روزنامه های صبح تیتر یک تاپ نیوز

گت بلاگز وب‌گردی سررسید وام رسید، بانک پاسخگو نیست! ، صندوق یکمی‌ها پشت درهای بسته

در حالی که متقاضیان وام صندوق یکم، ۴۰ میلیون تومان را یکسال در بانک مسکن پس‌انداز کرده‌اند، این بانک در وقت سررسید اعطای تسهیلات اعلام می‌کند که تعهدی در قب

سررسید وام رسید، بانک پاسخگو نیست! ، صندوق یکمی‌ها پشت درهای بسته

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، بانک مسکن در حالی از خرداد ماه سال 94 با سر و صدای فراوان طرح صندوق بعد انداز مسکن یکم را راه اندازی کرد که اکنون در اقدامی عجیب، سرمایه گذاران این صندوق و دارندگان این حساب را با واکنش‌ها خود، در شوک فرو برده هست؛ حال آنکه این بانک، به همه کسانی که می خواهند حساب صندوق بعد انداز مسکن یکم تشکیل دهند، قول پرداخت تسهیلات در آخر سررسید تشکیل حساب و با قید گردش مالی مناسب حساب بعد انداز آنها را می دهد. به این صورت که اگر دارنده حساب بعد انداز، در آخر یک سال امتیازات مورد نیاز جهت دریافت سقف وام را کسب کند، به او تسهیلات صندوق یکم را اعطاء خواهند کرد.

عبارات مهم : صندوق
بنابراین مسئولان بانک مسکن در تبلیغات متعدد حساب بعد انداز مسکن یکم، صرفا از مردم می خواهند در این صندوق حساب بعد انداز افتتاح کنند تا از تنها مزیت آن یعنی دریافت وام مسکن 80 میلیون تومانی جهت متقاضی فردی و 160 میلیون تومانی جهت زوجین با سود 9 و نیم درصد بهره مند شوند؛ ولی هیچگاه در وقت افتتاح حساب به مشتریان نمی گویند که این بانک تعهدی در خصوص پرداخت تسهیلات ندارد.

بر اساس این گزارش، مردم نیز به امید دریافت تسهیلات مورد نظر، مبلغ چهل میلیون تومان را به مدت یک سال در حساب بعد انداز خود ذخیره می کنند؛ ولی زمانی که جهت دریافت تسهیلات و تشکیل پرونده مراجعه می کنند، متوجه می شوند که این بانک بعد از اخذ مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده، اعلام می کند اخذ مدارک به هیچ عنوان تعهدی جهت بانک به منظور پرداخت تسهیلات ایجاد نخواهد کرد و بانک صرفا بعد از اخذ استعلامات مورد نظر می تواند جهت اعطای تسهیلات تصمیم گیری کند.

همچنین بر اساس همین گزارش، زمانی که دارندگان حساب بعد انداز مسکن یکم جهت آگاهی از مدارک مورد نیاز تشکیل پرونده با شماره تلفن مرکز ارتباط با مشتریان تماس می گیرند، با یک نوار ضبط شده است مواجه می شوند که بعد از اعلام مدارک مورد نیاز، اعلام می دارد که تحویل مدارک فوق الذکر به منظور بررسی درخواست بوده و تا وقت بررسی درخواست و اخذ استعلام، این بانک هیچ تعهدی جهت پرداخت تسهیلات ندارد.

به عبارت دیگر متقاضیانی که یک سال پول آنها در بانک مسکن رسوب و این بانک با پول آنها به دیگران تسهیلات پرداخت کرده و به سود قابل توجهی رسیده هست، ممکن است مشمول دریافت وام مورد نظر نشوند؛ چه بسا تعداد قابل توجهی از دارندگان این حساب نیز در وقت نزدیک شدن سررسید افتتاح حساب با این امید که وام 80 میلیون تومانی دریافت می کنند، واحد مسکونی مورد نظر خود را قولنامه هم کرده باشند که با عدم پرداخت تسهیلات مواجه خواهند شد؛ اقدامی که عواقب حقوقی متعددی برایشان به وجود خواهد آورد.

گفتنی است در سایت رسمی بانک مسکن هر جا صحبتی از حسابهای تعهدی این بانک شده، تنها سه نوع حساب مشمول بر حساب های بعد انداز مسکن جوانان، صندوق بعد انداز مسکن ساخت و صندوق بعد انداز مسکن نام برده شده است هست؛ بنابراین حساب بعد انداز مسکن یکم از نظر بانک مسکن، حساب تعهدی منظور نمی شود.

گفتنی است در بند 4 دستورالعمل ابلاغی بانک مسکن به شعب این بانک که روابط عمومی بانک مسکن در تاریخ 18 مهر ماه سال 94 آن را منتشر کرد، چنین آمده: «دارندگان حساب های صندوق بعد انداز مسکن یکم قادر خواهند بود بعد از گذشت حداقل 12 ماه (2 دوره 6 ماهه) از تاریخ افتتاح حساب خود، با رعایت میانگین موجودی های لازم، از سقف تسهیلات با سپرده طرح برخوردار گردند.» بنابراین علی رغم آنکه در متن ابلاغیه دستورالعمل اجرایی صندوق بعد انداز مسکن یکم مصوبه هیئت مدیره این بانک، داشتن حساب با کارکرد مورد نظر و شرایط اولیه هنگام افتتاح حساب، پرداخت تسهیلات از سوی این بانک را الزام آور می کند، ولی بانک مسکن در هنگام تشکیل پرونده، اعلام می کند هیچ تعهدی نسبت به پرداخت تسهیلات مورد نظر ندارد!

شرایط دریافت وام از محل صندوق بعد انداز مسکن یکم از وقت راه اندازی آن تا هم اکنون چندین بار عوض کردن کرده هست؛ ولی آنچه در حال حاضر اعلام می شود، این است که متقاضی می بایست تا به حال نه منزل ای خرید و فروش کرده باشد نه از تسهیلات مسکن مهر استفاده کرده باشد و نه از مزایای دولتی مانند زمین و منزل های سازمانی بهره برده باشد که در این صورت فرم «ج» استعلام آنها از وزارت راه و شهرسازی، قرمز خواهد بود. این در حالی است که همه این شرایط در هنگام افتتاح حساب قابل بررسی و استعلام است و نیازی به گذشت یک سال از وقت افتتاح حساب نیست.

محمدهاشم بت شکن، مدیرعامل بانک مسکن در نشست خبری این بانک در آبان ماه سال 94 اعلام کرد کسانی که مشمول شرایط نباشند، به آنها سودی معادل سود سپرده شش ماهه بانک مسکن (در حال حاضر 14 و نیم درصد) تعلق می گیرد. یا اینکه به تسهیلات صندوق بعد انداز مسکن که در حال حاضر سقف آن تنها 20 میلیون تومان هست، هدایت می شوند!

لازم است دستگاه های نظارتی بالادستی بانک مسکن مانند شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی، شرکت حمایت از مصرف کنندگان، شرکت بازرسی کل کشور، وزرای امور اقتصادی و دارایی و راه و شهرسازی به عنوان مدیر و ناظر مجمع عمومی بانک مسکن، به این عنوان ورود کرده و در صورت اثبات تخلفات، با آن برخورد کنند تا حقوق مردمی که یک سال مبالغ قابل توجهی را با امید به منزل دار شدن در این بانک ذخیره می کنند، تضییع نشود.

منبع:مهر

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: صندوق | میلیون | اندازی | دریافت | تسهیلات | تسهیلات مسکن | تسهیلات مسکن | بانک ها

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog